Kite Spot

Kojarzona głównie z Ojcem Chrzestnym i mafią, z oliwkami, winem, oliwą i owocami morza! Aha, no i jeszcze kawą, gęstą i mocną. I słusznie, bo tego wszystkiego doświadczysz na tej włoskiej wyspie. Ale Sycylia to coś więcej! Dla nas, to przede wszystkim, raj dla kitesurferów!

Czekają nas tam piękne plaże, płaska i dość płytka woda, idealna do treningów i do nauki. Nie wiem, czy można czegoś chcieć więcej.

Dla tych, którzy nie pływają znajdzie się również wiele atrakcji. Piękne sycylijskie małe miasteczka, świeże owoce i warzywa oraz wspaniałe jedzenie, Muzyka, łódki, zachody słońca i niepowtarzalny klimat.

Warunki pogodowe i wiatrowe

Stały i dość silny wiatr (ok. 30 węzłów) od maja do września, sprawia, że do La Laguna dello Stagnone przybywają kitesurferzy z całego świata, zarówno uczyć się jak i trenować.

Laguna

Woda w lagunie w najgłębszym miejscu sięga do piersi, ale w przeważającej większości maksymalnie do bioder. Jej poziom zależy od pływów i bywają dni, gdy trzeba odejść od brzegu, żeby wystartować, nie hacząc finami o dno. Podłoże od strony stałego lądu jest piaszczyste, twarde i porośnięte krótką „morską trawą”. Mniej więcej od jednej trzeciej szerokości zaczyna się robić grząsko. Dno przypomina polskie błotniste zalewy. W niczym nie przeszkadza to w pływaniu, jednak jeśli przyjdzie nam tam stanąć, nogi zapadają się do kolan w mule. Przy wyspie dno znowu zaczyna się robić twardsze. W okolicy wyspy Santa Maria praktycznie nie ma przeszkód na wodzie i pod nią. Jest jeden krótki pomost i przy nim kilka łódek. Woda w lagunie do końca października jest niezwykle ciepła. Właściwie, poza niewielkimi wyjątkami, nie trzeba korzystać z pianki. Prawie zamknięta, płytka laguna poddana działaniu słońca zawiera niezwykle zasoloną wodę, co odczujecie na pewno na skórze i sprzęcie. Nie na darmo w okolicy znajduje się kilkadziesiąt wysalarnii pozyskujących sól morską. Z powodu płytkiej wody na spotach praktycznie nie ma windsurferów!

Zalety:

  • Płaska, ciepła i płytka woda
  • Miękkie podłoże bez kamieni
  • Przez większą część roku można pływać w boardshortach i lycrze
  • Stabilne, słabe i średnie wiatry, a dzięki termice przechodzące w mocniejsze
  • Na spocie regularnie trnuje europejska czołówka kitesurferów
  • Dużo dostępnych atrakcji w okolicy

IMG_1949IMG_1988IMG_1995IMG_2164IMG_2375IMG_2729