LAAX OPEN, czyli najbardziej prestiżowa impreza snowboardowa w Europie wystartowała! LAAX, w ciągu najbliższych dni 13 – 18 stycznia, po raz kolejny znajdzie się w centrum uwagi całego świata snowboardingu, a my – tradycyjnie – staniemy się świadkami kolejnego rozdziału w historii freestyle’u. Miejsca na Wyjazd Laax Open rozeszły się z prędkością światła i niestety wielu z Was nie udało się w tym roku dokonać rezerwacji. Jednak nie martwcie się – nie pozostawimy Was bez relacji!

DZIEŃ I

Zawody LAAX OPEN 2020 rozpoczeły się od kwalifikacji Slopestyle na Crap Sogn Gion. To właśnie tu zawodnicy zmierzyli się na innowacyjnym polu slopestyle z sześcioma przeszkodami. Do półfinałów zakwalifikowali się oczywiście m.in. tacy faworyci jak – złoty medalista olimpijski Sebastien Toutant / Seb Toots (CAN), Ståle Sandbech(NOR), Sven Thorgrenn (SWE), Mons Roisland (NOR) czy olimpijski mistrz slopestyle Red Gerard (USA),Clemens Millauer (AUT) oraz lokalni Nicolas Huber i Moritz Thönen (obaj SUI).

Już w czwartek, po raz pierwszy w akcji, zobaczymy zawodników Halfpipe. Wśród riderskiej śmietanki pojawią m.in. zeszłoroczny zwycięzca Scotty James (AUS), szwajcarska armada – mistrz olimpijski – Iouri Podladtchikov czy hiszpański Queralt Castellet oraz zwycięzca LAAX OPEN 2019 – Jiayu Liu (CHN). Punktem kulminacyjnym całego tygodnia będą finały Slopestyle – piątek oraz NOCNE finały Superpipe w sobotę. Dokładnie tak! Kolejny rok z rzędu finały odbędą się w blasku księżyca.

Nie obędzie się również bez niespodzianek. W tym roku czeka nas zespołowy pojedynek – TAG Team Crossover Slopestyle Session. W sobotnie południe zmierzą się snowboardziści i freeskierzy. Co to oznacza? Jeszcze chwilę potrzymamy Was w niepewności – szczegóły wkrótce.

DZIEŃ 2/3

Od poniedziałku LAAX żyje w rytmie nadanym przez LAAX OPEN. Wczoraj na Crap Sogn Gion śledziliśmy przebieg półfinałów slopestyle. Jako pierwsza do piątkowych finałów zakwalifikowała się japońska zawodniczka Reira Iwabuchi oraz mistrz olimpijski – Amerykanin – Red Gerard.

Pierwsze na starcie pojawiły się kobiety. Każda z 12 półfinalistek miała do wykorzystania dwa przejazdy, z których do punktacji liczony był ten lepszy – mogący zapewnić jedno z 6 miejsc w finale. Wcześniej wspomniana Reira Iwabuchi, która już w poniedziałek wygrała rundę kwalifikacyjną, i tym razem całkowicie zdominowała konkurencję. Tuż za nią uplasowały się Hailey Langland z USA ( 2. miejsce na X-Games Slopestyle 2019 ) oraz i Julia Marino. Na chwilę obecną to trzy nazwiska, które najczęściej padają jako pewne miejsca na podium. Niespodzianką tego dnia okazała się Annika Morgan – 4. miejsce, która zachwyciła już nas w ubiegłym sezonie podczas finałów Burton US Open. Kto wie, może jeszcze zaskoczy nas w jutrzejszym finale! Kolejno w klasyfikacji uplasowały się srebrna medalistka olimpijska Laurie Blouin z Kanady oraz Katie Ormerod z Wielkiej Brytanii.

Wreszcie przyszedł czas na półfinały mężczyzn. Na starcie pojawiło 24 zawodników, z czego 12 z nich zakwalifikowało się do finału. Ten dzień zdecydowanie należał do amerykańskich riderów. To oni zawładną piątkowym finałem – aż 7 z nich zobaczymy w ostatecznych przejazdach. Tak jak już wspominaliśmy, najwyższe noty sędziowskie poleciały do Red Gerard oraz jego drużynowego kolegi Justus Henkes – 2. miejsce. Na 3. miejscu uplasował się złoty medalista olimpijski Big Air – Sebastien Toutant / Seb Toots z Kanady, kolejno na 4. miejscu mistrz świata i wicemistrz olimpijski, znany i uwielbiany – Ståle Sandbech. Na LAAX OPEN 2019 Staale zajął 2. miejsce na podium, z pewnością jutro łatwo nie odda tego tytułu. W finałach zobaczymy również ekipę Skandynawów Sven Thorgren / SWE (5. miejsce) oraz Fridtjof Tischendorf / NOR (6. miejsce) i Mons Roisland / NOR (12. miejsce).

Przed nami półfinały halfpipe!

 

LAAXOPEN_20_CICCARELLI_Michael_Ruggli_0023LAAXOPEN_20_GARCIA_KNIGHT_Carlos_Ruggli_0037LAAXOPEN_20_THORGREN_Sven_Ruggli_0114LAAXOPEN_20_THOENEN_Moritz_Ruggli_0066LAAXOPEN_20_Ruggli_0002LAAXOPEN_20_TOUTANT_Sebastien_Ruggli_0069LAAXOPEN_20_MILLAUER_Clemens_Ruggli_0074LAAXOPEN_20_HENRICKSEN Dusty_Ruggli_0043LAAXOPEN_20_SANDBECH_Staale_Ruggli_0019LAAXOPEN_20_Ruggli_0090LAAXOPEN_20_HENKES_Justus_Ruggli_0060LAAXOPEN_20_MACK_Kyle_Ruggli_0118

fot. LAAX OPEN / Ruggli