Aktualizacja z dnia 20.09.2021 r.

To już standard, że poszczególne państwa wprowadzają odpowiednie zasady, aby zagwarantować ogólne bezpieczeństwo. Szwajcaria również wprowadza odpowiednie środki, tak, aby jak w ubiegłym sezonie, pozostać krajem otwartym na turystów i udostępnić pełna infrastrukturę alpejską. 

 1. Wszystkie osoby przyjeżdzające do Szwajcarii

 Wszystkie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii muszą zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, również osób zaszczepionych, niezależnie od środka transportu.

Rejestracji należy dokonać najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem, a kod QR potwierdzający wypełnienie formularza przedstawić na żądanie do kontroli (na telefonie lub na wydruku).

 1. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (którzy przeszli COVID-19 w ciągu minionych sześciu miesięcy) nie mają obowiązków innych niż rejestracja przyjazdu.

Szwajcaria uznaje pełne (tj. dwoma lub jedną dawką, w zależności od szczepionki) zaszczepienie preparatami następujących producentów:

 • Pfizer / BioNTech,
 • Moderna,
 • AstraZeneca,
 • Janssen / Johnson & Johnson,
 • Sinopharm / BIBP.

Potwierdzeniem zaszczepienia jest uznawany przez Szwajcarię certyfikat covidowy (szwajcarski lub unijny „EU Digital COVID Certificate”) bądź zaświadczenie wskazujące imię, nazwisko i datę urodzenia osoby zaszczepionej, nazwę podanej szczepionki i datę wykonania szczepienia.

 1. Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu

Osoby, które nie są zaszczepione i nie mają statusu ozdrowieńca, muszą przy wjeździe do Szwajcarii posiadać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2. Dopuszczalne są dwa rodzaje testów:

 • test PCR sprzed najwyżej 72 godzin,
 • test antygenowy sprzed najwyżej 48 godzin.

Po przyjeździe do Szwajcarii osoby takie muszą powtórzyć test między czwartym a siódmym dniem od wjazdu i przekazać wynik odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu.

 1. Dzieci

Dzieci podróżujące do Szwajcarii również objęte są obowiązkiem rejestracji przyjazdu. Mogą zostać dopisane do formularza osoby dorosłej, pod opieką której podróżują.

Dzieci do 16. roku życia nie są objęte obowiązkiem testów, nawet jeśli nie są zaszczepione i nie przechodziły w ostatnich sześciu miesięcy COVID-19.

 1. Certyfikaty Covid

Certyfikat covidowy w formie elektronicznej lub papierowej otrzymują osoby, które:

 • zostały zaszczepione przeciw SARS-CoV-2 (preparatem Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm lub Sinovac),
 • przeszły COVID-19 i wyzdrowiały,
 • uzyskały negatywny wyniktestu na SARS-CoV-2.

Ważność certyfikatu wynosi:

 • dla zaszczepionych: 365 dni od podania drugiej dawki szczepionki (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson od 22. dnia po podaniu jedynej dawki),
 • dla ozdrowieńców: 180 dni od 11. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR,
 • dla przetestowanych z wynikiem negatywnym: 72 godziny od pobrania próbki (test PCR) lub 48 godzin od pobrania próbki (test antygenowy).

Szwajcaria uznaje Unijny Certyfikat COVID, a więc kod QR uzyskany z polskiego Internetowego Konta Pacjenta jest w tym kraju ważny i może być użyty w celu uzyskania wstępu np. do restauracji.

Osoba kontrolująca certyfikaty covidowe (np. przy wejściu do restauracji) skanuje kod QR pokazywany przez posiadacza certyfikatu (na telefonie lub wydruku), po czym porównuje wyświetlające się na służącym do odczytu urządzeniu dane (imię, nazwisko i datę urodzenia) z danymi w dowodzie tożsamości ze zdjęciem, który trzeba okazać wraz z certyfikatem (może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Dane posiadacza certyfikatu nie są zapisywane przez aplikację służącą do jego odczytywania.

Użyte w dalszej części pojęcie „certyfikatu” dotyczy wszystkich wymienionych powyżej przypadków.

 1. Maseczki ochronne

Noszenie maseczek ochronnych jest w Szwajcarii obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach będących miejscami publicznymi (np. sklepach i centrach handlowych) oraz pojazdach komunikacji publicznej (również w gondolach czy przestrzeniach samej stacji).

Maseczki nie są już wymagane na wyciągach krzesełkowych i podczas przebywania w kolejce na zewnątrz, jak i również podczas aktywności fizycznej na zewnątrz.

   7. Wstęp do lokali gastronomicznych i rozrywkowych, instytucji kultury oraz ośrodków sportowo- rekreacyjnych.

Do restauracji i barów wstęp mają jedynie osoby posiadające certyfikaty covidowe (obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 16. roku życia), chyba że konsumpcja odbywa się na świeżym powietrzu (np. taras Galaaxy) lub poza lokalem gastronomicznym ( jedzenie sprzedawane jest „na wynos”).

Do dyskotek i klubów nocnych wstęp mają wyłącznie osoby posiadające certyfikaty covidowe. Obowiązkowe jest ponadto gromadzenie danych kontaktowych Gości odwiedzających takie lokale.

Okazanie certyfikatu covidowego przez osoby powyżej 16. roku życia wymagane jest również m.in. w halach sportowych (np. Freestyle Academy), siłowniach  (chyba że odwiedzający mogą przebywać w danym miejscu wyłącznie na świeżym powietrzu).

 1. Wstęp do La Senda – strefa SPA & Wellnes w Peaks Place

Przed planowaną wizytą w La Senda należy udać się do recepcji, aby zweryfikować swój certyfikat. Po udanej weryfikacji dostęp do La Senda zostanie aktywowany na key card Gościa lub zostanie wydany odpowiedni dzienny wstęp. Dostęp zostaje przydzielony wg poniższych zasad:

 • osoby zaszczepione otrzymują dostęp na cały czas pobytu w Peaks Place,
 • osoby z negatywnym wynikiem testu otrzymują dzienny dostęp na okres ważności wyniku badania,
 • ozdrowieńcy otrzymują dostęp na cały czas pobytu Peaks Place, jeżeli ich certyfikat poświadczający nie wygasł.
 1. Wstęp do restauracji s’nani w Peaks Place.

W restauracji w Peaks Place obowiązują ogólne zasady, które mają zastosowanie dla punktów gastronomicznych. Oznacza to, że w restauracji s’nani certyfikat jest obowiązkowy. Weryfikacja certyfikatu następuje przed wejściem do restauracji przy specjalnym stanowisku, gdzie Goście zobowiązani są do okazania certyfikatu oraz dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy potwierdzającego tożsamość.

Wyłączona z obowiązku jest część zewnętrzna. Na tarasie goście mogą nadal spożywać posiłki bez certyfikatu. Catering dla osób nieposiadających certyfikatu jest nadal możliwy w opcji na wynos.

Wszelkie przydatne informacje i zalecenia dotyczące COVID-19 dostępne są pod poniższymi adresami. Dodatkowo, rekomendujemy skorzystanie z Travelcheck –  praktycznego narzędzia stworzonego specjalnie z myślą o osobach podróżujących do Szwajcarii. Na podstawie odpowiedzi na kilka pytań, wygenerowane zostaną informacje dot. obowiązków podróżującego na Travelcheck.

 • na stronie internetowej Federalnego Urząd Zdrowia Publicznego:

https://www.bag.admin.ch/bag/fr/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html

https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/isolation-und-quarantaene.html

https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/quarantaene-einreisende.html

 • na stronie Ambasady RP w Bernie:

https://www.gov.pl/web/szwajcaria/covid-19–zasady-obowiazujace-w-szwajcarii

Dodatkowo, przypominamy, że Polska nie jest zaliczana przez Szwajcarię do państw, w których występuje budząca zaniepokojenie mutacją koronawirusa, a zatem osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie.

__________

Aktualizacja z dnia 13.09.2021 r.

Od poniedziałku 13 września, na terenie Szwajcarii, certyfikat COVID trzeba okazać przy wejściu do restauracji i barów (z wyjątkiem ogródków), muzeów, bibliotek, siłowni, centrów fitness, krytych basenów, teatrów, kin, na wydarzenia odbywające się za zewnątrz, które gromadzą więcej niż 1000 osób.

Przepisy obowiązują wszystkich powyżej 16 roku życia.

Co jest uznawane za certyfikat?

Certyfikat COVID – zaszczepieni jedną ze szczepionek zatwierdzonych w Szwajcarii, ozdrowieńcy lub negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.