W zachodnim regionie Portugalii, znajduje się niewielka wyspa połączona wąskim pasem ze stałym lądem. To właśnie tam znajduje się Baleal, jedno z ważniejszych miejsc z potencjałem do uprawiania surfingu, nie mające sobie równych w Europie.

Baleal zlokalizowane jest między dwiema piaszczystymi plażami. Położenie daje świetne warunki do surfingu zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Dzięki temu jest określane jako jedno z najlepszych miejsc do uprawiania sportów wodnych. To właśnie tu założono jedną z pierwszych szkół surfingu. Baleal to miejsce, które żyje tym sportem zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Wieczorami, spędzając czas w pobliskich knajpkach poznacie lokalnych surferów czy posłuchacie historii o pływaniu. Jak przystało na mekkę surfingu nie brakuje miejsc, gdzie zaopatrzycie się w pianki, deski oraz inne oryginalne atrybuty surfera.

Region Peniche, w którym znajduje się Baleal to jedno z najpopularniejszych surferskich miejsc w Portugalii. Cała linia brzegowa regionu to rafy, z kilkoma różnymi plażami. Ze względu na różnorodność spotów każdy surfer znajdzie coś dla siebie. Ważnym aspektem tego miejsca jest również pogoda. Sezon można zacząć już w kwietniu, a skończyć w październiku. W zależności od pory roku fale różnią się od siebie, a średnia temperatura powietrza w ciągu roku waha się między 15, a 30 stopniami Celsjusza. Sezon wiosenno – letni daje nam możliwość pływania na falach od 1,5m do ok. 3 m. Jedną z największych zalet surfowania w regionie jest to, że wszystkie plaże na których można uprawiać ten sport są skierowane w różnych kierunkach, co oznacza, że każdego dnia można znaleźć na jednej z nich idealne warunki do surfingu dostosowane do potrzeb i oczekiwań.

Pisząc o Penich, na pewno należy wspomnieć o międzynarodowych zawodach Rip Curl Pro Portugal organizowanych przez World Surf League na światowej klasy plaży – Supertubos. Prędkość fali na Supertubos bardzo szybko weryfikuje umiejętności, ale też daje ogrom możliwości. Każdego roku najlepsi surferzy na świecie przyjeżdżają do Peniche, aby rywalizować, cieszyć się i wygrywać!

Nie zapominajmy również o tym, że Ocean oprócz świetnych możliwości surfingowych daje nam szansę skosztowania świeżych owoców morza. Zarówno Baleal jak i Peniche mogą pochwalić się świetną kuchnią lokalną. Znajdziesz tu najlepsze restauracje rybne, z wyborem smacznych regionalnych dań.

Dane regionu

Położenie

Co warto zobaczyć w okolicy?

Archipelag Berlenga(odległość – 20 min/prom)
Niesamowity Archipelag Berlenga, w którego skład wchodzą 3 małe grupy wysp: Berlenga Grande, Estelas i Farilhões-Forcadas to must see. Półprzezroczyste wody, bogactwo fauny i flory oraz liczne podwodne znaleziska sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowania. Wyspy mają unikalny ekosystem. Główna i największa wyspa, Berlenga Grande, jest jedyną, która może być odwiedzana, i tylko podczas sezonu kąpielowego (od maja do września).

Nazare(odl. ok. 60km)
To zdecydownie europejski odpowiednik Jaws albo Mavericks. Dzięki podwodnemu zjawisku geomorfologicznemu – Kanionowi Nazaré, ta portugalska wioska jest obecnie znana na całym świecie. Jest to największy kanion w Europie, o długości 170 km i głębokości 5 km, umożliwiający tworzenie gigantycznych fal o wysokości do 35 metrów! Jednym z najbardziej znanych i pięknych widoków na portugalskie wybrzeże jest szczyt Sítio. To właśnie w tym miejscu odbywają się zawody z serii Big Wave Surf.

Obidos(odl. 30km)
Zaledwie 15 minut od Baleal znajduje się jedno z najpiękniejszych miast w Portugalii. Maleńkie, zwarte miasteczko, które zachwyca od pierwszego kroku po przekroczeniu murów. Uliczki skąpane w kwiatach, a budynki pomalowane w kolorach żółtym i niebieskim. Obidos, bo o nim mowa, położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku. Do miasta można dostać się przez południową bramę Porta da Vila. Jest ona wyłożona imponującymi XVIII-wiecznymi niebieskimi płytkami azulejos. Część okolona średniowiecznymi murami już dawno wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Port w Peniche
Większości miasteczko może kojarzyć się z turystyką i surfingiem. Jednak pamiętajmy, że jest to miejscowość portowa. Wzdłuż uliczki zlokalizowanej tuż przy porcie znajdziesz mnóstwo uroczych kajpek, barów i restauracji ze świeżymi rybami i owocami morza.

Fort w Peniche
Forteca znajduje się na szczycie klifu. Kiedyś do jej zadań należała kontrola portu. Została zbudowana przez króla Jana III w 1557 roku, a następnie rozbudowana w XVII wieku przez Jana IV. Jego mury obronne otaczają obszar dwóch hektarów, podzielonych na część górną i dolną. Twierdza pełniła wiele funkcji, w tym więzienie polityczne.

Cabo Carvoeiro
Znajduje się na końcu półwyspu i jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem Portugalii. W 1790 zbudowana została tam latarnia morska, która nadal jest aktywna. Wyjątkowo pięknym widokiem w tym miejscu jest zachód słońca, dlatego warto wybrać się tam tuż przed końcem dnia.

Zakwaterowanie

SURF RESORT

SURF RESORT to połączenie komfortu i natury. Niezależnie od tego czy szukasz odpoczynku i relaksu, czy adrenaliny związanej z surfingiem tu znajdziesz obie te rzeczy! Tylko 400 metrów dzieli Cię od plaży w Baleal i wysokich fal!
Przeczytaj więcej o tym zakwaterowaniu